Windrush Catamaran Association of WA

 

(Updated 27th Feb 2015)

 

Hall of Fame

 

 

   

WINDRUSH NATIONAL CHAMPIONS

   
AUSTRALIAN CHAMPIONSHIP

14' SURF CAT

 
       
YEAR BOAT  SKIPPER  
1977 Angel K Page W.A
1978 Duel Steve Strugnell W.A
1979 Duel Steve Strugnell W.A
1980 Shannon Bob Wilson VIC
1981 Dorrick Morry George W.A
1982 Dorrick Morry George W.A
1983 Shannon Bob Wilson VIC
1984 Inch By Hinch Laurie Hinchcliff NSW
1985 Shannon Bob Wilson VIC
1986 Shannon Bob Wilson VIC
1987 Jaws Brian Norwood W.A
1988 Fade To Grey Brett Burvill W.A
1989 Nomad Alan Maus W.A
1990 Ego Nigel Murray VIC
1991 Ego Nigel Murray VIC
1992 War Office Peter Allsop W.A
1993 Ego Nigel Murray VIC
1994 Calypso Peter Laycock W.A
1995 Calypso Peter Laycock W.A
1996 Calypso Peter Laycock W.A
1997 Jackpot John Krock NSW
1998 War Office Tim Hodgson W.A
1999 Invented Reason Cliff Rolfe W.A
2000 Wet N Wild Kevin Milligan W.A
2001 Jackpot Jack Krock NSW
2002 Invented Reason Cliff Rolfe W.A
2003 Strawberry Wave  Rob Thompson W.A
2004 Reconstituted   Brett Burvill W.A
2005 Strawberry Wave Rob Thompson W.A
2006 Strawberry Wave Rob Thompson W.A
2007 P.J. Brett Burvill W.A
2008 Rush M Pfeffer NSW
2009      
2010 Rush M Pfeffer NSW
 
     
   

STATE TITLES

   
14 FOOT SUPER SLOOP CLASS
YEAR SKIPPER CLUB
1984 SEAN MUMME  
1985 BRUCE BYFIELD  
1986 BRETT BURVILL NYC
1987 BRUCE BYFIELD  
1988 BOB KEMP NYC
1989 BRETT BURVILL NYC
1990 BRIAN NORWOOD WBSC
1991 BOB KEMP NYC
1992 STEVE FIELDS NYC
1993 CRAIG MEIKLEJOHN GBYC
1994 GAVIN COLBY NYC
1995 BRETT BURVILL NYC
1996 ROB THOMPSON WBSC
1997 BRETT BURVILL NYC
1998 BOB KEMPIN NYC
1999 ROB THOMPSON WSSC
2000 ROB THOMPSON WSSC
2001 ROB THOMPSON WSSC
2002 BRETT BURVILL NYC
2003 BRETT BURVILL NYC
2004 ROB THOMPSON WSSC
2005 ROB THOMPSON WSSC
2006 BRETT BURVILL NYC
2007 ROB THOMPSON ORSSC
2008 RYAN DUFFIELD  
2009 RYAN DUFFIELD  
2010 RYAN DUFFILED  
2011 TIM LOWTHER SBYC
2012 RYAN DUFFILED  
2013 ROB THOMPSON SBYC
2014 ROB THOMPSON SBYC

 

14 FOOT SLOOP CLASS  
YEAR SKIPPER CREW
1977 ALAN JOLLY  
1978 KEN BROWN  
1979 JOHN RUSSELL  
1980 JOHN RUSSELL  
1981 JOHN RUSSELL  
1982 KIM STEPHENS  
1983 BOB KEMPIN  
1984 KEITH JAMES  
1985 BRETT BURVILL  
1986 DARREN SCOTT  
1987 BRETT BURVILL  
1988 ROB THOMPSON  
1989 DARREN SCOTT  
1990 DARREN SCOTT  
1991 BEN DEI GIUDICI  
1992 BEN DEI GIUDICI  
1993 GEORGE BARNETSON  
1994 GEORGE BARNETSON  
1995 PETER LAYCOCK  
1996 GAVIN CLARKE  
1997 GREG MAIR  
1998 GREG MAIR JAYDEN MAIR
1999 BRETT BURVILL SIAN BURVILL
2000 BEN DEI GIUDICI  SARAH DAWSON
2001 KIM CRAMER LIBERTY CRAMER
2002 BEN DEI GIUDICI G TRUMAN
2003 BEN DEI GIUDICI JUSTIN HARPER
2004 KIM CRAMER BREANNA CRAMER
2005 BRETT BURVILL LIBERTY CRAMER
2006 BEN DEI GIUDICI BREANNA CRAMER
2007    
2008    
2009 ANDREW HARCOURT DYLAN HARCOURT
2010 BEN DEI GIUDICI G BERTRAND
2011 BEN DEI GIUDICI COOPER CHAPMAN
2012 ROB THOMPSON ABI PATERSON
2013 BEN DEI GIUDICI LIAM FORRESTER

 

14 FOOT CAT CLASS
YEAR SKIPPER
1977 TIM RUSSELL
1978 STEVE STRUGNELL
1979 STEVE DTRUGNELL
1980 MORRY GEORGE
1981 MORRY GEORGE
1982 MORRY GEORGE
1983 SYN MATFEILD
1984 TED FISHER
1985 PAUL SLAUGHTER
1986 NOEL HARGIE
1987 PAUL SLAUGHTER
1988 ALAN MAUS
1989 ALAN MAUS
1990 PETER LAYCOCK
1991 ALAN MAUS
1992 PETER ALLSOP
1993 PETER LAYCOCK
1994 PETER LAYCOCK

 

   

WINDRUSH WINTER CHAMPIONS - COODE ST., SOUTH PERTH

   
14 FOOT SUPER SLOOP CLASS
YEAR SKIPPER
1983 ROWAN LAMBERT
1984 BOB KEMPIN
1985 BRUCE BYFIELD
1986 BRETT BURVILL
1987 BOB KEMPIN
1988 PAUL SLAUGHTER
1989 BRETT BURVILL
1990 COLIN REDMOND
1991 COLIN REDMOND
1992 BOB KEMPIN
1993 BOB KEMPIN
1994 GAVIN COLBY
1995 GAVIN COLBY
1996 ROB THOMPSON
1997 CLIFF ROLFE
1998 CLIFF ROLFE

 

14 FOOT SLOOP CLASS
YEAR SKIPPER CREW
1977 DOUG TAYLOR  
1978 DOUG TAYLOR  
1979 COLIN REDMOND  
1980 JIM PLOZZA QUINN PLOZZA
1981 ROSS McGUIFFIE  
1982 BRIAN NORWOOD  
1983 BRIAN NORWOOD  
1984 BRIAN NORWOOD  
1985 PAUL SLAUGHTER  
1986 ROB THOMPSON PETER ALLSOP
1987 ROB THOMPSON PETER ALLSOP
1988 ROB THOMPSON PETER ALLSOP
1989 STEPHEN MINERS  
1990    
1991 KEVIN MILLIGAN  
1992 WARREN CUMMINGS  
1993 GAVIN COLBY  
1994 RICHARD SMITH  
1995 BOB KEMPIN  
14 FOOT CAT CLASS
YEAR SKIPPER
1976 MORRY GEORGE
1977 MORRY GEORGE
1978 STEVE STRUGNELL
1979 STEVE STRUGNELL
1980 MORRY GEORGE
1981 MORRY GEORGE
1982 KIM STEPHENS
1983 ALAN MAUS
1984 PAUL SLAUGHTER
1985 ALAN MAUS
1986 ALAN MAUS
1987 ALAN MAUS
1988 ALAN MAUS
1989 ALAN MAUS
1990 ALAN MAUS
1991 ALAN MAUS
1992 PETER LATCOCK
1993 PETER LAYCOCK
1994 PETER LAYCOCK
1995 PETER LAYCOCK
1996 KEVIN MILLIGAN
1997 PETER HAWLEY
1998  
1999 TIM HODGSON
2000  
2001 KEVIN MILLIGAN

Results

National Titles 2010 - Princess Royal SC, Albany - See "Wavelengths" Feb 2010 issue
Cat Classic 2009 - Nedlands YC / Hobia Cat Assoc. of WA
State Titles 2007 - Geraldton YC, Geraldton, WA
National Titles 2007 - Geographe Bay YC, Busselton, WA
State Titles 2006 - Nedlands YC, Perth - See "Wavelengths" May 2006 issue
National Titles 2006 - Chelsea YC, Vic - See "Wavelengths" Feb 2006 issue
Cat Classic 2005 - Nedlands YC, Perth - See "Wavelengths" Dec 2005 issue
State Titles 2005 - Geographe Bay YC, Busselton - See "Wavelengths" May 2005 issue
National Titles 2005 - Port Kembla SC, NSW - See "Wavelengths" Feb 2005 issue
State Titles 2004 - Carnarvon SC - See "Wavelengths" May 2004 issue
National Titles 2004 - Koombana Bay SC, Bunbury - See "Wavelengths" Feb 2004 issue
Cat Classic 2003 - Click here
State Titles 2003 - See "Wavelengths" July 2003 issue
National Titles 2003 - See "Wavelengths" Feb 2003 issue
Interclub Challenge 2002 - See "Wavelengths" April 2002 issue
WA State Titles 2002 - See "Wavelengths" April 2002 issue
National Titles 2002 - See "Wavelengths" Feb 2002 issue